طپورها (تپورها) که نام طبرستان از آن ها گرفته شده و قبیله آماردها که گویند نام شهر آمل از نام آن ها گرفته شده است. فرهاد اول اشکانی در بین سال های ۱۷۶ تا ۱۷۱ قبل از میلاد، آماردها را به خوار (ورامین) منتقل کرد و طپورها مواضع آنان را گرفتند.

 

اردوان پنجم آخرین پادشاه اشکانی در سال ۲۲۶ میلادی طبرستان را جزء قلمرو خود نمود و قباد اول ساسانی در دومین دوره سلطنت خود حکومت طبرستان را به پسرش کیوس واگذار نمود. خسرو انوشیروان از سلسله ساسانیان، زرمهر را به جانشینی کیوس منصوب کرد و خاندان زرمهر تا سال ۶۴۵ هجری قمری که طبرستان ضمیمه گیلان شد، بر این نواحی حکمرانی داشتند.

 

خاندان های با نفوذ محلی عبارت بودند از: علویان طبرستان، سادات مرعشی، سادات هزار جریب، افراسیابیان مازندران، کیاهای جلالی ساری، خاندان روز افزون سواد کوه و خاندان دیوها. علاوه بر آن ها فاتحین غیر محلی نیز بر مازندران یا بخش هایی از آن استیلا داشتند از جمله طاهریان، صفاریان، سامانیان، زیاریان، غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، مغولان، سربداران وتیموریان. در دوران صفویه، شاه اسماعیل اول صفوی در سال ۹۲۳ هجری قمری به مازندران لشکر فرستاد لیکن تصرف قطعی این ناحیه در زمان سلطنت شاه عباس اول صفوی صورت گرفت و به دستور او مجموعه و کاخ سلطنتی صفی آباد در سال ۱۰۲۱ هجری قمری در بهشهر کنونی که آن زمان اشرف نامیده می شد، ساخته شد.

در تقسیمات کشوری سال ۱۳۱۶، مازندران ابتدا جزئی از استان شمال بود و در اصلاحیه همان سال، بخش عمده آن جزء استان دوم و بخش هایی از آن نیز به همراه استان گیلان، جزئی از استان یکم شد. در سال ۱۳۲۱، کل مازندران کنونی هسته اصلی استان دوم را تشکیل داد و از سال ۱۳۳۵ استان مازندران به مرکزیت ساری ایجاد شد که استان های کنونی سمنان و گلستان را نیز شامل می شد. با انتزاع سمنان در سال ۱۳۴۵ و گلستان در سال ۱۳۷۶، استان مازندران به اندازه کنونی درآمد.

زبان محلی و دیدنی های مازندران

زبان محلی و فارسی مازندران یکی از زیبایی های این استان است.

اهنگ محلی مازندرانی

موسیقی مازنی، لهجه زیبای به خود دارد که میتوان آن را به سه دسته تقسیم کرد؛ اولی اهنگ شاد مازنی است که در اکثر مراسمات و عروسی اجرا و مجلس را شادتر میکنند، دوم آهنگ غمگین مازنی است که خواننده های مشهور این استان در پیج های خود منتشر میکنند و سوی آهنگ لاتی مازندرانی است که بسیار پرطرفدار است و علاقمندان آن را دانلود میکنند…

 

جاذبه های گردشگری استان مازندران

استان مازندران دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

سد لار: یکی از سدهای تأمین‌کننده آب آشامیدنی حوالی تهران و تأمین‌کننده آبیاری‌های کشاورزی منطقه است. مطالعات احداث این سد از سال ۱۳۳۰ آغاز شد و در نهایت در سال ۱۳۶۱ گشایش یافت.

 

سطح حوزه آبریز این سد بالغ بر مساحت ۶۷۵ کیلومتر مربع بوده و متوسط جریان آب سالانه ۴۸۱ میلیون متر مکعب دارد. از انتقال آب این سد و پیوستن آن به سد لتیان به طور متوسط، سالانه ۱۵۰ هزار مگاوات ساعت انرژی برق-آبی در نیروگاه‌های منطقه تولید می‌شود.

علم‌کوه: نام کوهی با ارتفاع قله ۴۸۵۰ متر است که در منطقه تخت سلیمان کشور ایران واقع شده‌است. قله علم کوه پس از دماوند دومین قله مرتفع ایران به شمار می‌رود. دلیل عمده ی شهرت این قله به دلیل دیواره‌ایست که در دامنه شمالی آن واقع است و دارای فنی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگنوردی و دیواره‌نوردی در ایران است. این دیواره در ایران، جایگاهی مانند کی۲ در جهان را داراست.

 

میدان ساعت: (به مازندرانی: پاساعت‌میدانی) نام میدانی در مرکز شهر ساری، مرکز استان مازندران ایران است.

این میدان دارای برجی با ساعت عقربه‌ای بزرگ و مجهز به صدای زنگ ناقوس‌مانندی است که هنگام تغییر ساعت، به تعداد رقم ساعت به صدا در می آید. در سکوت شب‌های ساری، صدای ساعت ۱۲ شب را بدلیل تعداد بالای دفعات تکرار آن و نیز سکوت شب تا دورترین خیابان‌های ساری می‌توان شنید.

 

این ساعت را درسال ۱۲۹۹ هجری شمسی به دستور رضا شاه ساختند. پس از گذشت ۸۸ سال، هنوز به آن رسیدگی کرده و از آیین های قدیمی ساری است. ساروی‌ها و مازندرانی‌ها آن را دوست دارند و به داشتن میدانی به این استواری افتخار می‌کنند. در شب نور پردازی آن زیباییش را دوچندان می‌کند.

 

منطقه گزو: این منطقه بسیار بکر است و اگر شما از جاده اصلی حدود ۳۰ کیلومتر به سمت این منطقه حرکت کنید، شاهد سدی احداث شده حواهید بود که گفته می‌شود بزرگترین سد خاکی خاورمیانه است.